Elektroinstalācijas risinājumi mājoklim: Kas slēpjas zem apmetuma?

Būvējot māju, tās saimnieki jebkuras komunikācijas plāno tā, lai sadzīve ar tām būtu maksimāli ērta. Tas attiecas arī uz elektroinstalāciju, kam mūsdienās ir moderni risinājumi.

Izvēloties katrā miteklī pieņemamāko variantu, ir vērts konsultēties ar nozares speciālistiem, lai tad, kad šo instalāciju būs nepieciešams nomainīt vai papildināt, šis darbs neradītu papildu sarežģījumus un neprasītu komplicētus risinājumus un milzu ieguldījumus. Par mūsdienu iespējām elektroinstalāciju izvēlē un izvietošanā iepazīstina „ESELO” produktu tirdzniecības vadītājs Kaspars Strautmanis.

Jāsaprot savas vajadzības

 „Pirmkārt, ir jāsaprot, ka pastāv iekšējās un ārējās instalācija kabeļi, tāpat ir lokanie, industriālie un vēl cita veida kabeļi. Pirms to izvēles ir būtiski saprast, kāda elektriskā jauda konkrētajā mājā būs nepieciešama, un tad sadarbībā ar speciālistiem izvēlēties gan piemērotākos kabeļu veidus, gan to izvietošanas risinājumus,” skaidro Kaspars Strautmanis, norādot, ka „ESELO” ir pieejami visi nepieciešamie produkti un katrai mājai piemērojami individuāli risinājumi. Ja runājam tieši par privātmājas elektroinstalāciju risinājumiem, tie visbiežāk ir iekšējās instalācijas monolītie un/vai lokanie kabeļi. „Jo lielāks kabeļa šķērsgriezums, jo lielāku elektrības jaudu iespējams pievienot,” norāda speciālists. Tāpēc, meklējot piemērotākos elektroinstalāciju risinājumus, pie kā pieder arī attiecīgā izmēra kabeļu izvēle, pirmām kārtām mājas saimniekiem jāsaprot, kādas būs viņu ikdienas vajadzības: vai tas būs tikai telpu apgaismojums, jeb mājā būs arī dažādas mājsaimniecības elektroierīces, to skait arī apkures katls, kas jau prasa ievērojami lielāku jaudu. Un otrs nozīmīgs faktors, kas jāapzinās – šo risinājumu izmaksas.

Nav retums gadījumu, kad mājas saimnieki atzīstas: tieši elektroinstalāciju izbūve bijis viens no dārgākajiem kopējo komunikāciju risinājumiem. Kaspars Strautmanis gan atzīst: tas var būt tad, ja mājas saimnieks būvniecības laikā nav meklējis profesionāļu padomu. „Turklāt tas attiecas ne tikai uz privātmājām, bet arī ražošanas ēkām, atpūtas kompleksiem un citām būvēm,” viņš norāda, piebilstot, ka tikpat būtiski, kā izvēlēties piemērotākos kabeļus, ir arī saprast piemērotāko risinājumu to pievadīšanā. Arī šo risinājumu izvēlē noteikti ir vērts ieklausīties kompetenta speciālista padomā.

Pārdomāts katrs elements

 Ķeroties pie elektroinstalāciju izbūves ir svarīgi izvēlēties tādus risinājumus, kas vēlāk būtiski atvieglos mājas saimnieku dzīvi, ja būs nepieciešams kabeļus nomainīt vai papildināt. Ja agrāk tos pavisam vienkārši iemūrēja ēkas sienās, tad mūsdienās šādus novecojušus paņēmienus praktiski vairs nepielieto – tie nav atrodami nevienā no jaunbūvētajām ēkām. Viens no mūsdienīgiem risinājumiem ir virspusēji veidotas kabeļu saites, ko pieskrūvē pie sienas un ar plastmasas sazarojošajām kārbiņām aizvada tur, kur tas ir nepieciešams. Otrs, vēl mūsdienīgāks risinājums, ir speciālas caurules, ko jau mājas būvniecības gaitā iemūrē zem apmetuma, un elektrības pārvades kabeļus izvieto tajās. Cauruļu izvēlē ir gan gofrētās, gan taisnās. Lielākoties tās ir izgatavotas no plastmasas – ja izvēlas metāla, to lielākoties dara tādos gadījumos, ja nepieciešama papildus drošība, un tas visbiežāk ir lielajos objektos, nevis privātmājās. Zem apmetuma - pārdomāts katrs elements!

„Galvenais iemesls, kāpēc kā labāko no variantiem izvēlēties kabeļus noslēpšanu caurulēs, pirmkārt, ir kabeļu mehāniskā aizsardzība un, otrkārt, ērtības, ja radīsies nepieciešamība kabeļus papildināt,” skaidro Kaspars Strautmanis, piebilstot, ka šis ir variants, kas elektroinstalācijas kabeļu maiņas vai papildināšanas gadījumā pasargās mitekli no vērienīgiem kalšanas un citiem remontdarbiem, kādi būtu neizbēgami, ja kabeļi būtu iemūrēti ēkas sienās.

Trešais variants ir tā saucamie kabeļu kanāli, ko izmanto elektroinstalācijas kabeļu noslēpšanai ēkas iekštelpās. Te gan būtisks trūkums ir tas, ka veikalos standartā ir ierobežota kabeļu kanālu krāsu izvēle, kas sašaurina to izmantošanas iespējas, ja pieejamās krāsas nav iespējams pieskaņot sienu apdares krāsai. Uzņēmuma pārstāvis norāda: šo problēmu var atrisināt, izvēloties firmas „KOPOS KOLÍN” piedāvātos ražojumus, kas līdztekus citiem elektroinstalāciju produktiem tirgū piedāvā arī daudzveidīgu kabeļu kanālu krāsu izvēli. Īpaši būtiski tas ir tad, ja saimnieki mājas iekārtošanā strādā kopā ar interjera dizaineru. „Mūsdienās labi ir tas, ka dažādi elektroinstalāciju elementi, piemēram, rozetes, slēdži un daudz kas cits kalpo ne tikai funkcionālām vajadzībām, bet, gaumīgi izvēlēti, ir arī kā dizaina elementi,” piebilst Strautmanis. „Jo cilvēki savā mājā, visticamāk, dzīvos gadiem ilgi – pat, ja ne visu mūžu, un tad noteikti ir svarīgi, lai mājokļa vide būtu gan ērta un funkcionāla, gan arī vizuāli pievilcīga – tāda, kurā ir pārdomāts katrs elements.”

Mājas elektroinstalācijas „sirds”

Lai kādi arī būtu katra mājas saimnieka izvēlētie kabeļu veidu un izvietošanas risinājumi, kopējais to savienojums atrodas elektrības sadales skapī, ko var nodēvēt par „mājas elektroinstalācijas sirdi”. „Par „sirdi” mēs to saucam tāpēc, ka šajā sadales skapī tiek aizsargāti visi mājā esošie elektriskās strāvas patērētāj avoti: apgaismojums, televizors, tējkanna, veļasmašīna un citi,” skaidro „ESELO” produktu tirdzniecības vadītājs. Atkarībā no tā, cik labi šis skapis būs aprīkots ar dažādām aizsardzības sistēmām, tas rūpēsies par katras elektroierīces drošību pārslodžu, īssavienojumu vai citos negadījumos.

Līdzīgi kā kabeļu izvēlē arī šo skapju izvietojumā ir iespējama gan pavisam vienkārša, gan radoša pieeja. „Kuru no variantiem saimnieki izvēlēsies, tas lielā mērā ir atkarīgs no vietas, kurā mājā elektrosadales skapis atradīsies,” norāda Kaspars Strautmanis. Ja tas būs novietots neredzamā vietā, kur ikdienā nestaigā ne mājas iemītnieki paši, ne arī viesi, tas var būt pavisam vienkāršs un nav vajadzīgs domāt par to kā par interjera dizaina elementu. Taču nav retums gadījumu, kad dažādu iemeslu, piemēram, šaurības dēļ elektrosadales skapis jāizvieto tur, kur ikdienā tas var būt labi ieraugāms. Tad jāmeklē varianti, kā to padarīt pievilcīgāku, un te ir vieta gan ražotāju piedāvājuma daudzveidībai, gan mājas saimnieku pašu radošumam.

„Viens no variantiem ir iebūvēt elektrosadales skapi zem sienu apmetuma,” Kaspars Strautmanis piedāvā risinājuma variantus. „Otrs – tam izvēlēties pavisam centrālu vietu mājoklī un, bet tā durvis veidot kā dekoratīvu elementu – piemēram, rāmi, kur var ievietot pat gleznu vai fotogrāfiju. Izvēloties šo variantu un ik pa laikam nomainot „bildi”, būs iespējams atsvaidzināt mājas interjeru, turklāt viesi pat nenojautīs, kas patiesībā slēpjas aiz šī dekoratīvā elementa. Pastāv vēl citi risinājumi, un arī te labs palīgs var būt interjera dizainers.

Lai kāds arī no elektrosadales skapja izvietojumiem būtu izvēlēts, būtiski gan ir tas, lai tajā būtu ievada slēdzis, ar kura palīdzību vajadzības gadījumā atvienot elektrības padevi visā mājā, un automātslēdži, kas reaģē uz pārslodzi elektropārvades tīklā, ja notiek īssavienojums. Bieži vien tiek izmantoti noplūdes automāti. „Tie visbiežāk nepieciešami, lai paglābtos no elektriskās strāvas noplūdes, ja mājā ir mitras telpas vai, piemēram, pārplūst veļasmašīna,” skaidro Kaspars Strautmanis. „Noplūdes automāti tādos gadījumos atslēdz elektrisko strāvu, tādējādi dažkārt pat glābjot mājas iemītnieku dzīvību.”

Vadoties pēc mājas saimnieku individuālajām vajadzībām, elektrosadales skapi var aprīkot vēl ar citām palīgierīcēm, kas kalpo, lai padarītu dzīvi ērtāku, piemēram, laika relejiem, kas regulē kā iekštelpu, tā āra gaismojuma ieslēgšanos un izslēgšanos bez manuālas iejaukšanās un tamlīdzīgiem risinājumiem. „Kā komplektēt aprīkojumu elektrosadales skapī, tas ir atkarīgs no katras mājas iemītnieku individuālajām vajadzībām,” nobeigumā vēl piebilst „ESELO” produktu tirdzniecības vadītājs. „Un sadarbībā ar zinošu speciālistu šo komplektāciju noteikti būs vieglāk izvēlēties, nekā mēģinot to darīt saviem spēkiem vien, jo ir gan standarta, gan individuāli risinājumi.”