tebis KNX domovea: Mājokļa vadība ar HAGER!

Mūsdienu mājokļos aizvien izplatītākas kļūst dažādas inženiertehniskās sistēmas, kuras ļauj attālināti kontrolēt un automatizēt dažādas elektroiekārtas un procesus.

Pateicoties vienai sistēmai varam redzēt, kas zvana pie durvīm un vajadzības gadījumā tās arī atvērt pat nepieceļoties no dīvāna! Savukārt pateicoties citai vadības sistēmai varam aizvērt un atvērt žalūzijas, kā arī padarīt šo procesu automātisku, pielāgojot to saules intensitātei vai diennakts laikam. Līdzīgas sistēmas ļauj kontrolēt arī apkuri, apgaismojumu, mauriņa laistīšanu, apsardzes signalizāciju, vārtu atvēršanu un daudzus citus procesus, kas mūsu ikdienu padara daudz ērtāku. Taču, ko darīt tad, kad mājās šādu sistēmu ir kļuvis pārāk daudz, un to visu vadīšana kļūst nevis par atvieglojumu, bet gan apgrūtinājumu mājas iemītnieku ikdienai?

Kas ir KNX standarts un kam to izmanto?

Kad dažādas vadības sistēmas mājoklī ir uzstādītas pietiekami lielā skaitā, tad rodas viena problēma. Lai katru no šīm sistēmām vadītu atsevišķi, ir vajadzīgs laiks. Proti – ir vajadzīgs laiks, lai iedziļinātos katras sistēmas ieslēgšanas, izslēgšanas, iestatīšanas un vadīšanas niansēs. Tāpēc gluži loģisks solis ir viena universāla „vadības centra” radīšana, ar kura palīdzību varētu vienlaicīgi kontrolēt visas uzstādītās inženiertehniskās iekārtas, kas tad arī darbotos pēc vienota standarta.

Šādu standartu 1990. gadā izveidoja 15 lielākie Eiropas elektromateriālu ražotāji, apvienojot trīs citus labākos tā brīža standartus (EIB, BatiBus un EHS), kas tolaik bija iekarojuši tirgu. Pats saīsinājums KNX cēlies no organizācijas vārda, kurai šis standarts pieder un kura rūpējas par tā pilnveidošanu, tālāku attīstību, kā arī kvalitātes kontroli. Patlaban „Konnex Association” ir apvienojušies vairāk nekā 370 ražotāji no visas pasaules. Tādēļ KNX uz šo brīdi arī ir pasaulē visplašāk izplatītais un pieņemtais standarts mājokļu un ēku automatizēšanā, kurš ļauj dažādas iekārtas apvienot vienā sistēmā (piemēram, apgaismojuma, apkures, apsardzes, ugunsdrošības, videonovērošanas, laistīšanas, kā arī daudzas citas). Turklāt ar KNX standarta palīdzību tiek nodrošināta arī tādu iekārtu savietojamība, kuras izgatavojuši dažādi ražotāji. Protams, ja vien tie atbilst KNX prasībām.

Kāda tad ir būtiskākā atšķirība starp tradicionālo elektroinstalāciju (230V) un KNX standartu? Tradicionālajā instalācijā elektroiekārtas ieslēdz un izslēdz ar parastajiem slēdžiem, un katram no tiem (gan slēdzim, gan iekārtai) nepieciešama spēka kabeļa (230V) pievadīšana. Savukārt KNX sistēmā spēka kabelis tiek pievadīts tikai pie elektroiekārtām, bet visi slēdži, termostati, skārienjūtīgie sensori, detektori, taimeri un citi „devēji” ar iekārtām tiek savienoti ar vājstrāvas KNX kopnes (30V) palīdzību. Pateicoties šādam risinājumam, samazinās spēka kabeļa izlietojums, kas nav mazsvarīgi, jo īssavienojumi, kā zināms, var izraisīt ugunsgrēku. Tāpēc tā vēl ir arī papildus drošība.

Visas KNX standartā balstītās iekārtas savā starpā sazinās – pārraidot datus pa vītā pāra kabeli,caur datortīklu (Ethernet vai Wi-Fi),pa radiokanālu (868MHz frekvencē), vai arī vienkārši izmantojot elektrotīklu.

Noteikti ir vērts pieminēt, ka pateicoties šim standartam, ir iespējams arī ievērojami pazemināt ēkas ekspluatācijas izmaksas, tādējādi būtiski samazinot būvniecības ieguldījumu atmaksāšanās periodu. Tāpat īpašumam pieaug vērtība nekustamo īpašumu tirgū, kā arī saglabājas tā likviditāte un prestižs. Taču pats lielākais ieguvums ir visaugstākais sadzīves komforta un drošības līmenis, ko nodrošina KNX iekārtas, kas uzstādītas mājoklī.

KNX standartā balstīts risinājums

Viena no tām kompānijām, kas dibināja KNX standartu, ir pasaulē plaši pazīstamais elektromateriālu ražotājs „Hager”. Tas ir uzņēmums, kuru Vācijas pilsētiņā Ensheimā pirms 60 gadiem kopā ar savu tēvu Pēteri dibināja brāļi Hermans un Osvalds Hageri. Pēc četriem gadiem viņi izveidoja ražotni Francijā. Tā pašlaik ir plaši pazīstama kā viena no vadošajām kompānijām, kas ražo elektroinstalācijas iekārtas un materiālus. Šobrīd ražotājam ir 26 rūpnīcas, kas izkaisītas pa visu pasauli, un uzņēmums ir stabili nostiprinājis savas pozīcijas vairāk nekā 120 valstīs.

„Hager” darbības loks ir ļoti plašs. Taču pēdējo gadu sasniegums, ar kuru ražotājs patiesi var lepoties, ir inteliģentās jeb „gudrās mājas” vadības sistēma „tebis KNX domovea”, kura radīta apvienojot KNX standartu ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem un mūsdienīgu dizainu. Ar šīs vadības sistēmas palīdzību mājokļa saimniekam paveras plašas iespējas padarīt ēkas automatizāciju vēl universālāku un intuitīvāk vadāmu.

Apgaismojumu, apsildi, ventilāciju, gaisa kondicionēšanu, žalūzijas un visu pārējo ir iespējams vadīt no jebkura datora vai viedtālruņa. Viens peles klikšķis vai pieskāriens telefona ekrānam un viss ir redzams displejā – gan elektroenerģijas patēriņš, gan attēli no novērošanas videokamerām. Arī visus slēdžus var pārslēgt atpakaļ iepriekš ieprogrammētā stāvoklī.

Kādam liksies ļoti noderīgi, ka visu informāciju par ēkas stāvokli saimnieka prombūtnes laikā var saņemt arī uz e-pastu. Savukārt, pieslēdzoties „domovea” interneta portālam vai izmantojot mobilo aplikāciju viedtālrunī, sistēmas lietotājs var piekļūt sava mājokļa vadības panelim jebkurā diennakts laikā no jebkuras pasaules vietas.

Viss ģeniālais ir vienkāršs! Tieši tāpat ir ar „tebis KNX domovea”. Visas iespējamās funkcijas tiek darbinātas atbilstoši 21. gadsimtam – no planšetdatora, skārienjūtīgā telefona, vadības paneļa vai datora. Ikonas ir vienkāršas un saprotamas, ļaujot lietotājam rīkoties gluži intuitīvi.

Vairāki vadības scenāriji

Izmantojot programmnodrošinājumu, lietotājs ļoti viegli var aktivizēt iespējamos scenāriju kompleksus. Šādā gadījumā viena vadības komanda vienlaicīgi aktivizēs vairākas citas komandas. Piemēram, komanda „Atstājot māju” izslēgs visu apgaismojumu, aizvērs žalūzijas un samazinās mājoklī temperatūru līdz enerģiju taupošajiem +18 grādiem. Hronoloģiskie procesi var tikt konfigurēti, izmantojot loģisku secību. Šos procesus rediģējot, lietotājs var jebkurā brīdī tos apstādināt, izmainīt vai arī izdzēst. Tāpat iespējams ar pieskārienu vadīt ne tikai atsevišķas funkcijas, bet arī iestatīt atsevišķi izdalītus scenārijus visā mājā. Aktivizējot izvēlni „Mājas statuss”, lietotājs bez klasiskās „Esmu mājās” var iestatīt līdz pat septiņām citām konfigurācijām – tādām kā „Īsā prombūtne”, „Ilgā prombūtne”, „Uzraudzības režīms”, „Nakts režīms”, „Viesu režīms”, „Netraucējiet” un, visbeidzot, „Manuālā izslēgšana”.

Turklāt „tebis KNX domovea” nav iedomājama bez rūpēm par mājokļa drošību. Proti, ēkas vizualizācijas sistēmai var pieslēgt līdz pat 10 videonovērošanas kamerām. Programma ļauj šīs kameras iestatīt tā, lai tās būtu redzamas noteiktā secībā uz datora monitora vai viedtālruņa ekrāna, turklāt visus fiksētos notikumus diennakts laikā ir iespējams automātiski saņemt uz epastu. Tādā gadījumā viss ir pārredzams – gan kas notiek dārzā, gan tas, kas notiek pie ārdurvīm vai garāžā. Līdz ar to – gan gaidīta viesa, gan nelūgta kaimiņa ierašanās tiks laicīgi pamanīta un kontrolēta. Galu galā – desmit acis redz vairāk nekā tikai divas!

„Hager” nav piemirsis arī par elektroenerģijas patēriņa analizēšanas iespējām. Ir iespējams noskaidrot mājokļa iekšējās elektrības patēriņu dažādos laika posmos un aplūkot elektrības patēriņu grafiku veidā pa dienām, nedēļām, mēnešiem un pat gadiem. Fiksētās vērtības var salīdzināt ar saglabātajiem laika periodiem, tādējādi ļaujot konstatēt nelietderīgu elektroenerģijas patēriņu un radītu iespēju to samazināt.

Izmantojot portālu www.domovea.com , lietotājs jebkurā brīdī var pieslēgties ēkas vadības sistēmai. Viņš vai viņa var ieslēgt un izslēgt apgaismojumu mājā, atvērt vai aizvērt logu žalūzijas, pieslēgties videonovērošanas kamerām, kā arī pēc vajadzības izmainīt jebkuru uzstādījumu sistēmā. Tas ir īstenojams gaužām vienkārši, jo viss, kas vajadzīgs, ir dators, planšetdators vai viedtālrunis ar attiecīgo aplikāciju.

Viegli uzstādīt un ērti konfigurēt

Automatizētā māja, kas balstīta uz „Hager” risinājumiem, nav iedomājama bez KNX standarta ieviešanas. Tas ir pirmais priekšnoteikums, lai varētu lietot „tebis KNX domovea”. Taču, ja KNX standartā balstītais vadības panelis jau ir uzstādīts, tad sistēmas iebūvēšana ir ļoti vienkārša. Kompaktajam „domovea” serverim sadales skapī uz DIN standarta montāžas sliedes vajadzīgas sešas moduļu vietas un tas tiek pieslēgts, izmantojot ātros savienojumus. Tikko kā tas ir izdarīts, lietotājam paveras plašas iespējas, lai izbaudītu automatizācijas komfortu.

Tikpat vienkārši ir esošajā kontroles sistēmā integrēt papildu iekārtas, kuras atbilst KNX standartam – meteoroloģisko staciju, individuālus istabu temperatūras kontrolierus vai apgaismojuma spilgtuma regulatorus (dimmerus). Pateicoties „tebis KNX domovea”, katra jauna funkcija uzreiz ir redzama uz datora vai mobilās ierīces ekrāna. Visas funkcijas var regulēt arī tradicionālā veidā – ar slēdžiem vai KNX skārienjūtīgajiem sensoriem pie sienas, padarot lietošanu vēl ērtāku.

Arī skārienjūtīgais sistēmas vadības panelis ir kļuvis vēl intuitīvāks un ergonomiskāks. To var viegli piestiprināt pie sienas, kur tas iekļausies jebkurā interjerā. Katrs stāvs vai istaba uz displeja tiek attēlota kā virtuāla vide. Tādas funkcijas kā apgaismojums un žalūzijas aplikācijā tiek izveidotas automātiski, un tāpēc parastajā vadības līmenī tās var vadīt pavisam vienkārši. Savukārt padziļinātā vadības līmenī ir iespējams regulēt visu telpas automātiku atsevišķi. Visas telpas var pat personalizēt, pievienojot katrai no tām savu attēlu.

Viegla uzstādīšana, ērta lietošana un dažādi produktu jaunievedumi, kuri nodrošina energoefektivitāti, ekonomiju un komfortu. Šīs arī ir tās lietas, kuras padara uzņēmumu, kas aizvien saglabā Hageru ģimenes tradīcijas, par vienu no tiem retajiem ražotājiem, kam uzticas visā pasaulē.