Energoefektīvi risinājumi mājai

Drošība, komforts un optimāls enerģijas patēriņš – šīs ir tās lietas, kurām pievēršam īpašu uzmanību, domājot par mājas energosistēmu. Ikviens taču vēlas, lai viņa mājoklis – būtu tā jaunbūve vai dzīvoklis, kurā esam veikuši remontu – ir gan ērts un efektīvs no enerģijas taupīšanas viedokļa, gan arī varētu paaugstināt mūsu dzīves kvalitāti.

Protams, vienlaikus atceroties arī par elektroinstalācijas drošību.

„Schneider Electric” ir viena no tām retajām kompānijām pasaulē, kas visus šos risinājumus jūsu mājoklim var piedāvāt vienkopus. Par to, kā tas viss darbojas dzīvē, tad arī pastāstīsim šajā rakstā.

 

Kā sasniegt būtisku ietaupījumu?

Runājot par izmaksu elektroenerģijas ietaupījumu mājās, vispirms būtu jāuzsver, ka tas bieži vien netiek pareizi izvērtēts. Daudziem cilvēkiem vārds „energoefektīvs” vēl joprojām raisa asociācijas, kas saistās ar taupīgu sadzīves tehniku vai nomainītām spuldzītēm. Jā, tas tik tiešām ir viens no veidiem, kā panākt nelielu elektroenerģijas ietaupījumu. Taču elektrības apjoms, ko patērē sadzīves tehnika, patiesībā ir ļoti pieticīgs, salīdzinot ar citām elektriskajām ierīcēm, kas patērē daudz lielāku elektroenerģijas apjomu, un arī ir vajadzīgas mājokļa uzturēšanai. Tās var būt gan apsildāmās grīdas, gan elektriskie radiatori, gan gaisa un zemes siltumsūkņi, gan elektriskie boileri, jumta apsilde, ventilācijas sistēmas un daudz kas cits, kam vien var būt nepieciešama elektroenerģija.

Atkarībā no tiem risinājumiem, ko esat izvēlējušies savam mājoklim, lai nodrošinātu karsto ūdeni, ventilāciju vai siltumu apkures sezonā, arī ir atkarīgas lielākās elektroenerģijas izmaksas, kas saistītas ar ēkas vai dzīvokļa uzturēšanu. Tāpēc, lai gūtu kaut cik nopietnu elektroenerģijas ietaupījumu, ar spuldzīšu pārskrūvēšanu vai taupīgākas sadzīves tehnikas iegādi vien būs par maz.

Nopietnākas izmaiņas var ieviest, mudinot sevi mainīt patēriņa modeli un izmantojot modernas viedierīces. Citādi, pārlieku koncentrējoties uz taupīšanu, zaudēsim ierasto komfortu.

Piemēram, nebūsim taču gatavi sēdēt tumsā vai salt tikai tamdēļ, lai saruktu rēķini. Taču, izmantojot viedierīces, kas zina kādam gaismas daudzumam un kādai temperatūrai jābūt telpā, lai būtu ērti un komfortabli, ir iespēja būtiski ietaupīt apsaimniekošanas izdevumus.

Jāatceras gan, ka ievērojamu elektrības patēriņa pieaugumu var radīt arī bojātas elektroierīces, kas papildus pieaugošiem rēķiniem var izraisīt tiešus draudus cilvēkiem un mājoklim. Tiesa, vispārējā tendence tomēr liecina, ka lietotāju informētība par to drošību pakāpeniski pieaug. To sekmējuši būvniecības un enerģētikas uzņēmumi, kas daudz par šo tēmu runā.

 

Mājās, izmantojot „Schneider Electric” viedierīces, iespējams iegūt ietaupījumu un komfortu. Turklāt tās ir vienkārši instalējamas mājokļa sienās, standarta slēdžu un kontaktligzdu vietās. Vienkāršākais viedierīces piemērs ir kustību sensors, kas apgaismo telpu, kad tai tuvojaties, un automātiski izslēdz apgaismojumu pēc brīža. Vai, piemēram, klātbūtnes sensors, kas apgaismojumu ieslēdz tad, kad kāds uzturas telpā un izslēdz, kad tajā neviena nav.

Šādu ierīču uzstādīšana nav dārga un neprasa sarežģītu kabeļu instalāciju. Taču praksē tas nozīmē, ka elektroenerģijas patēriņš ievērojami saruks, jo jūs tērēsiet tikai tik daudz elektroenerģijas, cik tā jums reāli ir vajadzīga, nevis maksāsiet bargus rēķinus, lieki sildot un apgaismojot telpas, kurās reāli neviens neuzturas.

Gaismu un siltumu regulē automātika Regulē gaismu kopā ar mums

Tradicionāli apgaismojums tiek regulēts ar taimera palīdzību, ko parasti izmanto koplietošanas telpās. Apgaismojuma ilgumu iespējams iestatīt uz noteiktu laiku, kas nosaka, cik ilgi tas būs ieslēgts. Taimeris, vienkārši nospiežot pogu, ir regulējams amplitūdā no 1-20 minūtēm. Šādu taimeri uzstāda, piemēram, koridoru un kāpņu apgaismojumam.

Vienkāršākie programmējamie pulksteņi ir balstīti uz laika aiztures principu. Taimera slēdzis ieslēdz un izslēdz apgaismojumu vai citas vajadzīgās ierīces norādītajā laikā. Programmu iespējams iestatīt tā, lai ieslēgtu un izslēgtu arī dažādos laikos – katru savā nedēļas dienā. Viens režīms var būt iestatīts darba dienām, cits – brīvdienām, bet vēl viens gadījumiem, kad mājās ilgstoši neviena nav. Šim nolūkam ir paredzēti gan elektroniski, gan mehāniski regulējami pulksteņi. Turklāt tiem var būt gan regulējama svira, gan arī pogas un displejs.

„Schneider Electric” arsenālā pieejamas arī kombinētas ierīces. Piemēram, termostata, klātbūtnes detektora un programmējamā pulksteņa apvienojums, kas dod iespēju pielāgot apkures laiku, savienojot to ar cilvēka klātbūtni. Izmantojot šādu kombinēto ierīci apkure tiks ieslēgta tiklīdz ienāksiet telpā. Tad noteiktā laikā automātika uzsildīs šo telpu līdz konkrētai temperatūrai, bet tiklīdz to pametīsiet – apkure atkal izslēgsies. Tādā veidā telpā tiks uzturēta istabas temperatūra tikai tik ilgi, kamēr jūs tajā atrodaties. Pārējā laikā temperatūra būs zemāka. Un tas savukārt palīdzēs taupīt elektroenerģiju vai siltumenerģiju – atkarībā no mājoklī uzstādītā apkures veida.

Taupīt var arī uz krēslas rēķina

Vēl viens interesants elektroenerģijas taupīšanas veids ir „Schneider Electric” krēslas slēdži. Tie ir paredzēti, lai pielāgotu iekštelpu apgaismojumu, atkarībā no gaismas daudzuma aiz loga. Krēslas slēdži sāk darboties iestājoties krēslai un atbilstoši pakāpeniski regulē apgaismojumu telpā. Šai ierīcei izmanto ārēju gaismas sensoru, taču gadījumos, kad to nav iespējams uzinstalēt (piemēram, līdz vajadzīgajai vietai nav iespējams aizvilkt kabeli) vai ir vairāki gaismas avoti, tiek izmantotas īpašas ierīces ar iebūvētiem pulksteņiem. Šie pulksteņi ir ieprogrammēti tā, ka „zina”, kad aust un riet saule jebkurā pasaules vietā, kā arī ņem vērā vasaras un ziemas laiku. Programmu iespējams iestatīt arī tā, ka paši nosakām, tieši kad vēlamies, lai katru dienu gaisma ieslēdzas.

Elektroenerģijas ietaupījumu, ļaujot regulēt gaismas intensitāti, dod arī gaismas regulatori, kas papildus arī paildzina gaismas avotu „dzīvi”. Šim nolūkam gaismas regulatori izmanto tā saucamo „soft start” sistēmu. Ja spriegums tiek samazināts tikai par 10%, tad attiecīgi iespējams pagarināt gaismas avota kalpošanas ilgumu līdz par divām reizēm. Gaismas regulatorus iespējams izmantot gan lietojot kvēlspuldzes, gan arī halogēna spuldzes. Savukārt, lai regulētu tā saucamās dienasgaismas lampas, vajadzīgas atsevišķas ierīces.

 

Apkure sildīs pēc vajadzības

Termostati ir paredzēti, lai telpās uzturētu konkrētu temperatūru, regulējot ienākošo sensoru datus, kas var nākt no elektriskajiem sildītājiem, grīdas apsildes kabeļiem, kā arī grīdas ūdens apkures sistēmas. Termostats var būt kā papildinājums mājas kopējai apkures sistēmai, lai samazinātu jaudu, kas tiek patērēta naktī vai arī laikā, kad esat prom no mājām. Režīms kad temperatūra tiek saglabāta virs sasalšanas punkta, ir ļoti piemērota „brīvdienu mājās”, lai ziemas laikā ēkā tiktu saglabāta minimāla temperatūra un nebūtu, piemēram, jāizlaiž ūdens no apkures sistēmas.

Ir pieejams arī „Schneider Electric” termostats ar nedēļas taimeri. Ar šī termostata palīdzību katru nedēļas dienu iespējams iestatīt citādāku apkures režīmu. Piemēram, darba dienās – laikā kad mazāk atrodaties mājās – darbosies viens režīms, turpretī nedēļas nogalēs – kad siltums nepieciešams gandrīz visu dienu – pavisam cits.

Savukārt tāda ierīce kā „Schneider Electric” prioritāro ķēžu relejs ļauj sadalīt koplietošanas elektroenerģijas patēriņa slodzi ēkās, lai sniegtu iespēju palielināt slodzi patērētājiem uz noteiktu laiku, un izdalītu sekundāro prioritāti. Piemēram, gadījumā, ja mājā ir elektriskās apkures radiators, kas patērē 2kW jaudu, to var īpaši izdalīt, un jūs joprojām varēsiet izmantot spēcīgus jaudas patērētājus bez riska, ka apsildes darbība tiks pārtraukta pārslodzes dēļ.

No pārsprieguma var izvairīties

Nav arī nekāds noslēpums, ka pareizi izvēlētas aizsardzības ierīces garantē drošību un mieru mājās. Būsiet taču dzirdējuši, ka pērkona negaisa laikā tiek iznīcināta sadzīves tehnika. Lai pasargātu savu mājokli un elektroierīču no sabojāšanas zibens laikā, elektroinstalāciju ierīkošanas darbos ir ieteicams paredzēt pārsprieguma aizsardzības ierīču uzstādīšanu.

Piemēram, „Acti 9” produktu līnijā iekļautie „Schneider Electric” automātiskie slēdži un strāvas noplūdes ierīces, kas piemēroti izmantošanai kā dzīvoklī, tā arī daudzdzīvokļu mājās. Ar to palīdzību tiek nodrošināta aizsardzība pret īsslēgumiem, pārslodzi un pārspriegumu, lai būtu iespēja novērst ar to saistītos riskus.

Īsslēguma cēlonis ir divu elektriskajai strāvai pieslēgtu vadu kontakts. Taču K60N „Bioconnect” automātiskais slēdzis nodrošina aizsardzību pret īsslēguma strāvu, šādā situācijā tas nekavējoties nostrādā, novēršot ugunsgrēka izcelšanās risku. Tāpat tas nodrošina aizsardzību pret pārslodzes strāvu. Pārslodze šajā gadījumā nozīmē to, ka pa vadu plūst pārāk liela strāva, jo elektrotīklam pieslēgta pārāk jaudīga ierīce (vai arī vienai kontaktligzdai, izmantojot sadalītāju, pieslēgtas pārāk daudz ierīces). Ja vads pārkarst, tas var sabojāt apkārt esošos priekšmetus, vai pat izraisīt mājokļa aizdegšanos.

Statistika rāda, ka tieši kontaktligzdas ir cēlonis lielākajai daļai traumējošu un nāvējošu elektrošoka gadījumu, tāpēc nepieciešams paredzēt īpašas ierīces. Ja sienas kontaktligzdas ir bojātas, var tikt atklātas elektriskajai strāvai pakļautas detaļas. Pat viegls pieskāriens šādai detaļai var izraisīt elektrošoku ar ļoti bīstamām sekām. Tāpēc, lai no tā izsargātos, ir radīti „Schneider Electric” ID K „Biconnect” strāvas noplūdes automātslēdži, kuru funkcija ir aizsargāt cilvēku pret elektrošoku tieša un netieša kontakta gadījumā, kā arī aizsargāt instalāciju pret ugunsgrēka izcelšanās risku.

Kaut gan šis raksts ir tikai vispārējs pārskats par to plašo risinājumu klāstu, ko kompānija „Schneider Electric” var piedāvāt mājoklim, tomēr šie visi ir produkti, kuri mūsu ikdienas dzīvi padara drošāku, komfortablāku un galvenais – ekonomiskāku!