Ugunsdrošības sistēma nedrīkst “slimot”

Vai esat kādreiz nokļuvuši situācijā, kad, piemēram, uzturoties kādā sabiedriskā ēkā, pēkšņi nostrādā signalizācija, taču nekāda rosība nenotiek, un signāls pēc brīža mitējas?

Saskaņā ar visiem rakstītajiem un nerakstītajiem likumiem šajā brīdī cilvēkiem būtu jāatstāj telpas, kamēr speciālisti nebūs noskaidrojuši trauksmes iemeslus. Taču vairumā gadījumu cilvēki paliek savās vietās un neaizdomājas par iespējamajām sekām.

Protams, ja nostrādājusi ugunsdrošības sistēma, tātad ēkā pastāv ugunsgrēka draudi, taču tam var būt arī cits iemesls – uzstādītā ugunsdrošības sistēma vienkārši ir „saslimusi”. Un tādā gadījumā problēma jau ir jāmeklē citur. Katrā ziņā – skaidrs ir viens – pasargāt no nelaimes var tikai kvalitatīva sistēma. Savukārt par to, kādai jābūt tādai ugunsdrošības sistēmai, kura patiešām pilda savas funkcijas, stāsta „ESELO” ēku drošības sistēmu nodaļas vadītājs Uvis Toms.

Par dzīvību atbild speciāli

Ja privātmājas īpašnieks var pats izlemt, uzstādīt vai neuzstādīt ugunsdrošības sistēmu, tad sabiedriskas nozīmes ēkās, ko ikdienā apmeklē lielāks vai mazāks cilvēku skaits, ir obligāti jāierīko šādas sistēmas. To nosaka Latvijas būvnormatīvi. Ugunsdrošības sistēma nodrošina iespēju izvairīties no nelaimes gadījumiem, kas var radīt ievērojamus materiālus zaudējumus vai, ļaunākajā gadījumā, novest pie cilvēku bojāejas. „Diemžēl pēdējā laika tendence liecina, ka tiek uzstādītas nekvalitatīvas ugunsdrošības sistēmas, izmantojot iespējami lētus tehniskos risinājumus, tāpēc dažkārt tās sāk „slimot”. Rezultātā ir Par dzīvību atbild speciālidaudz viltus trauksmju, uz kurām nereaģē nedz telpu īpašnieki, nedz apkārtējie, taču kādā brīdī vadzis var lūzt,” skaidro uzņēmuma „ESELO” ēku drošības sistēmu speciālists. Piemēram, Somijā par viltus trauksmi paredzētas ievērojamas soda naudas, tāpēc sistēmas kvalitātei tiek pievērsta krietni vien lielāka uzmanība. Taču Latvijā jau par normu kļuvusi situācija, ka tā vietā, lai izsauktu speciālistu un meklētu iemeslu, nostrādājusī signalizācija tiek vienkārši ignorēta. Arī pašas sistēmu apkopes bieži vien ir absolūti formālas – atbildīgais par ugunsdrošību uzmet paviršu skatu iekārtām, atstāj parakstu žurnālā un dodas prom, neapzinoties savu atbildību likuma priekšā.

 

Ražotājam ir nozīme

Uvis Toms atklāj, ka „katra sistēma ir specifiska, tāpēc ar tām var strādāt tikai speciāli apmācīti darbinieki, taču praksē novērots, ka sistēmas bieži vien uzstāda neprofesionāļi, kas tās nepārzina. Ja kāds pieradis sev preces pasūtīt internetā, visdrīzāk atradīs tur arī kādu lētu Ķīnā ražotu ugunsdrošības sistēmu, taču nav garantijas, ka tā nostrādās arī kritiskā situācijā.” Speciālists norāta – katrā valstī līdzīgām precēm noteikti savi standarti, piemēram, Eiropā un Āzijā tie var nesakrist. Ja arī precei līdzi nāk sertifikāts, nav garantijas, ka tas nav nodrukāts tepat „aiz stūra”. Tāpēc šajā gadījumā svarīgs gan paša ražotāja, gan produkcijas izplatītāja vārds. Atšķirībā no citiem izplatītājiem, „ESELO” pārdod tikai tās sistēmas, par kurām var atbildēt un dot garantiju. Tas ir tāpēc, jo uzņēmums sadarbojas tikai ar uzticamiem ražotājiem, piemēram, Anglijas kompāniju „Apollo”. Šī kompānija ir vienīgais ražotājs Apvienotajā Karalistē kam ir sava ugunsdrošības detektoru testēšanas laboratorija. Tajā detektori jau izstrādes gaitā tiek praktiski pārbaudīti kritiskās situācijās, novērtējot to darbspējas, lai izveidotu patiešām uzticamas iekārtas. „No ugunsdrošības detektoriem piedāvājam analogos detektorus SensoMAG un adrešu SensoIRIS. Klasi augstāki būs Apollo ražotie analogie Orbis un adrešu Discovery un XP95, kuru kvalitāti un modernās tehnoloģijas apliecina fakts, ka Schneider Electric tos izmanto savās uguns atklāšanas sistēmās FXNET,” skaidro „ESELO” ēku drošības sistēmu nodaļas vadītājs Uvis Toms. Turklāt arī vadošu ražotāju vidū pastāv sīva konkurence, tāpēc katrs patērētājs var izvēlēties savam budžetam piemērotu kvalitatīvu risinājumu. Ugunsdrošības sistēmas kvalitāte ir svarīgs arguments arī sarunās ar ēku apdrošinātājiem.

Kuri detektori labāki?

Kādu sistēmu izvēlēties, būs atkarīgs no mērķa – vai gribat pasargāt no ugunsnelaimes savu mājokli, sabiedrisku vai rūpniecisku ēku. Ugunsgrēka atklāšanai tiek izmantota vesela sistēma, kas sastāv no dažāda tipa detektoriem, katrs no kuriem domāts aizdegšanās atklāšanai sākotnējā stadijā. Piemēram, dūmu detektori reaģē uz gaisa piesārņojumu ar degšanas produktiem, siltuma detektori reaģē uz temperatūras paaugstināšanos, manuālie detektori jeb trauksmes pogas, kuras ugunsgrēka draudu gadījumā tiek iedarbinātas manuāli. Sistēmas sastāvdaļa ir arī speciāli vadi, pa kuriem signāls no detektoriem tiek novadīts uz sistēmas „smadzenēm” – centrāli, kas analizē saņemto informāciju un nepieciešamības gadījumā ģenerē trauksmi vai informē par sistēmas bojājumu.

Kuri detektori labāki?!Vēl viena svarīga sistēmas daļa ir skaņas iekārtas – sirēnas, zvani, audio apziņošana, gaismas indikācijas, kas raida audio un vizuālos signālus par ārkārtas situāciju.

Uvis Toms atzīst, ka pareizākā pieeja ugunsdrošības sistēmu veidošanā, ir izraudzīties piemērotākos detektorus atkarībā no iespējamā degšanas avota. Piemēram, plastmasa vai polsterētas mēbeles deg ar dūmiem, radot gaisa piesārņojumu, uz kuru reaģēs dūmu detektors. Turpretī benzīns deg bez dūmiem ar zilu liesmu un rada karstumu, tāpēc šajā gadījumā vajadzīgs siltuma detektors.

Mājoklī var iznākt kombinēt dažādus detektorus. Piemēram, virtuvē vai kamīna telpā dūmu detektors nederēs, jo tas reaģēs uz dūmiem, piedegušu ēdienu uz plīts vai gatavošanas radītiem tvaikiem, tāpēc šajā gadījumā jāizvēlas siltuma detektori. Turpretī pārējās telpās derēs tieši dūmu detektori. Tiesa, ir pieejami arī kombinētie detektori, kas reaģē gan uz dūmiem, gan temperatūru, kas noteiktos gadījumos ievērojami atvieglo izvēli.

Dažādi risinājumi – viens mērķis

Šodien ražotāji gājuši vēl vienu soli uz priekšu, izveidojot sistēmas, kas krietni vien atvieglo darbu cilvēkiem un ļauj vēl operatīvāk reaģēt uz ugunsgrēka draudiem. Atkarībā no objekta izmēriem un specifikas var tikt izmantotas vai nu konvencionālās ugunsdrošības sistēmas, kas identificē degšanu un piedūmošanu noteiktā telpu grupā vai teritorijā, vai arī – adrešu sistēmas, kas ļauj identificēt problēmu vietā, kurā tieši atrodas konkrētais detektors. „Piemēram, adrešu sistēma ir izdevīga lieliem objektiem, kur katrā telpā uzstādīts viens vai vairāki detektori. Ja nostrādā ugunsdrošības signalizācija, sistēma uzreiz uzrāda konkrēto vietu vai telpu, kur ir nostrādājis detektors, kas ļauj taupīt laiku un maksimāli ātri novērst problēmu. Turklāt adrešu sistēmas datorprogramma ļauj iestatīt dažādās jūtības pakāpes, piemēram, uzstādīt atšķirīgus režīmus dienā un naktī atkarībā no aktivitātēm telpās konkrētā diennakts laikā. Tas lieti noder lielos ofisos vai tirdzniecības centros,” skaidro „ESELO” speciālists Uvis Toms.

Šādu adrešu sistēmu, protams, var uzstādīt arī privātmājā vai dzīvoklī, taču var iztikt arī ar daudz vienkāršāku un lētāku risinājumu. Piemēram, uzstādot autonomus dūmu detektorus, kas nav pieslēgti sistēmai, bet tāpat reaģē uz gaisa piesārņojumu. Šajā gadījumā tie neuzrādīs konkrētu problēmas avotu, tāpēc būs vien pašam jāizstaigā savs īpašums un jāpārbauda, kas bijis par iemeslu signalizācijai. Jaunākie risinājumi, izmantojot bezvadu datu pārraidi, ļauj apvienot vienotā tīklā arī šādus autonomos detektorus, kad nostrādājot vienam no tiem, tiks aktivizēti arī citi tīklā esošie detektori.

Lētāku vai dārgāku, vienkāršāku vai sarežģītāku? Uz šiem jautājumiem ik dienu saviem klientiem atbild „ESELO” ēku drošības sistēmu nodaļas speciālisti, kuri katram konkrētam objektam palīdz piemeklēt atbilstošāko un cenas ziņā pieņemamāko ugunsdrošības sistēmu. Nekautrējieties viņiem zvanīt un par to jautāt arī jūs. Sevišķi, ja ir radusies tāda vajadzība.